Косопадът е отражение на проблем в нашето физизческо и емоционално здраве.
Загубата на 30-60 косъма дневно е напълно нормално явление, част от естествения баланс на организма.
Косъмът се състои от стъбло – видима част и корен – скрит в скалпа.
Стъблото е изградено от 3 слоя:
- В центъра се намира медулата, в която има стволови клетки. Същите изграждат и велусните косми.
- Среден слой – кортекс – изгражда 90% от косъма, богат на кератин клетъчен комплекс, който осигурява здравината.
- Най-външният слой дава целостта на косъма и защитата му от метеорологичните промени. Нарича се кутикула.
Коренът е разположен в космения фоликул. Той представлява кухина, в която се намира луковицата, а в нея-самият корен. Луковицата е като матрица от постоянно делящи се клетки. В долната й част е дермалната папила – тя съдържа кръвоносни съдове ,които хранят цялата структура. Фоликулът е инервиран орган и реагира и на най-слабото дразнене или движение на косъмното стъбло.
Стадии в живота на космения фоликул
- анагенна фаза – период на растеж. Продължава средно между 3-6 години. С възрастта това време се скъсява. 85% от косата е в тази фаза.
- катагенна фаза – период, в който започва атрофия на космената папила, клетките на луковицата са лишени от хранене и престават да се делят. Косъмът умира. Постепенно започва нов анаген.
- телогенна фаза-период на покой на косменият фоликул. Трае между 6-7 месеца. През това време старият косъм пада и новият започва да расте. В покой е около 12% от косата.
Когато процентът на косата, която е в телогенна фаза нараства, говорим за косопад. В медицината се използва терминът дефлувиум.
Косопадът често е симптом на друго заболяване или дефицит на витамини и микроелементи.
Проблемът се определя предимно като мъжки, но 50% от жените се сблъскват с него в даден период от живота си. При тях психологическите и емоционални последици са по-тежки.
Женският косопад засяга основно теменната част на скалпа, като челните области не винаги са засегнати. Проучване в САЩ и Великобритания показва, че от него са засегнати най-вече дамите след менопаузата. Едва 3-6% от жените под 30 години имат този проблeм.
При първи симптоми на разреждане на косата потърсете съвет от дерматолог! Най-важно е в самото начало да се установи вида на дефлувиума и причините, които го провокират.
ВИДОВЕ косопад при жените:
- Телогенен дефлувиум– когато повече от 50% от косата е в телогенна фаза, без да настъпва нова анагенна, говорим за телогенен косопад. Той е повтарящо се събитие, най-често породено от постоянен стрес или продължителни депресивни състояния. Този вид косопад се засилва особено от дефицит на някои видове витамини и минерали – селен, желязо, цинк. Има реактивен характер, но ако не се погрижите да бъде диагностициран и лекуван, може да премине в хроничен. Често настъпва при хормонални смущения или след раждане. При съмнение незабавно започнете прием на продукти, разработени срещу косопад (Novophane caps, Nоvophane lotion и Nоvophane energizing shampoo от френската марка ACM). Подкрепете организма си с омега 3 мастни киселини (OMEGABIOL 1000), желязо (SUPLEFER) и Витамин В.
- Анагенен дефлувиум – настъпва в следствие на фактори, които водят до нарушениев деленето на клетките на космения фоликул. Развива се за много кратък период. Дифузен косопад, най-често се появяващ се при жени, подложени на химиотерапия. Засяга косъма във фаза на растеж. Много подходящ е приемът на омега 3 мастни киселини, които ще повишат имунитета на организма и функцията на мозъка (OMEGABIOL 1000 на френската компания INELDEA)
- Алопеция ареата – заболяване, при което косата пада на петна. Представлява състояние, при което имунната система грешно атакува и унищожава космените фоликули. Може да се появи във всяка възраст, независимо от пола и расата, най-често между 15 и 30 години. Освен косата, може да засегне веждите и брадата при мъжете. Появява се като кръгли гнезда по скалпа, като кожата в тях е нежна и гладка. Характерно за нея е, че има хроничен ход с наличие на ремисии и последващи рецидиви. Точната причина за появатя на това оплешивяване е неизяснена. Около 20% от пациентите са с фамилна анамнеза.
- Тракционна алопеция – локализиран косопад в следствие на физическо увреждане на косъма, от опъване. За нея допринасят стегнати прически, агресивни манипулации, плитки, екстеншъни или нервни тикове на механично скубане на косата. При навременно овладяване, процесът е обртим.
- Сезонен косопад – спорна е темата за това явление. Наблюдава се при смяна на сезоните и продължава 1-2 месеца, най-често през есента. Не оказва съществена промяна в структурата и обема на косата. Може да бъде повлиян с продукти през устата или локални лосиони и ампули Novopphane капсули за коса- стимулират растежа и обновяването на косата, коктейл от натурални съставки и аминокиселини;)
- Андрогенна алопеция – представлява дифузно изтъняване на космите в почти всички области на скалпа. Генетично обусловена. За възникването й е отговорен дехидротестостеронът (ДХТ). Често се предхожда от себорея и наличие на сърбеж. При жените този вид косопад настъпва при ендокринни заболявания – дисфункция на щитовидната жлеза, нарушена функция на надбъбрека. Тежките форми на андрогенна алопеция настъпват при повишено производство на мъжки полови хормони, свързано със синдромът на поликистозните яйчници. В ранен стадии това състояние може да бъде повлияно със системно прилагане на локални препарати (Eucapil ампули за лечение на косопад, съдържат fluridil), прием на хранителни добавки и подобряване начина на живот
6 стъпки за диагностициране на косопад при жените
- При продължително падене на косата и видими изменения (разреждане), съпроводени с дразнене, сърбеж в скалпа – потърсете дерматолог!
- Диагностичен тест с издърпване, биопсия на косъма и скалпа
- Пълни кръвни изследвания, коити да изключат нарушена функция на щитовидната жлеза и дефицити на витамини и минерали.
- TSH,FT3,FT4,TAT,MAT, желязо, цинк , фертин ,хомоцистеин
- Установете нивата на половите хормони (тестостерон, дехидротестистерон, пролактин, фоликулостимулиращ хормон)
- Цинк, желязо и селен в кръвта
- Подкрепете организма с хранителни добавки и продукти за локално лечение
8 причини за да капе косата
- Хормонален дисбаланс – менопауза, поликистозни яйчници и др.
- Генетично предразположение
- Стрес или травма
- Раждане и кърмене
- Автоимунно заболяване – тироидит на Хашимото, лупус, диабет и др.
- Химиотерапия
- Хранителни разстройства и диети
- Прекомерно третиране на косата
Off