Здравейте отново, д-р Дренски! След въпросите за имунитета и Еcomer от миналия брой днес се прехвърляме към едно заболяване, което живо интересува нашите читатели – розацеята. Какво представлява тя?
Розацеята е хронично кожно заболяване, което най-често се наблюдава по лицето – носа, бузите, челото и брадичката. Могат да сe засегнат и очите, ушите, шията и деколтето. Изразява се с еритем (зачервяване), телеангиектазии (разширени кръвоносни съдове) и папулопустули (негнойни и гнойни пъпки).
Известни ли са причините за появата на розацеята?
Известни са т. нар. “отключващи” фактори: висока или ниска температура, вятър, слънце, алкохол, кафе, газирани напитки, запек, подправки и др. Много често по кожата на болните се открива Demodex folliculorum – малки кърлежи, които паразитират в мастните жлези. Паразитната колонизация има пряко отношение към влошаването на розацеята. Много често това заболяване се асоциира с някои заболявания на храносмилателния тракт като гастрит и колит.
Каква е честотата на заболеваемостта и кои боледуват по-често, мъжете или жените?
Наблюдава се при 2-3% от населението, като предимно боледуват жени със светла кожа, след 30-годишна възраст. Заболяването преминава през няколко стадия.
1-ви стадий – оток и преходен еритем
2-ри стадий – постоянен еритем и телеангиектазии (купероза)
3-ти стадий – папули и пустули
4-ти стадий – гранулопустуларна
Последният стадий е характерен за мъже в напреднала възраст, които прекаляват с алкохола. Носът е силно увеличен, като кожата е задебелена и с разширени пори в резултат на хиперплазията на мастните жлези.
Диагнозата не е никак трудна. Много е важно да се установи наличието или не на Demodex, тъй като това определя правилното лечение.
Все пак трябва да се помисли за диференциална диагноза с акне, периорален дерматит, лупус и други дерматози.
Какво е лечението на розацеята?
Лечението зависи от стадия на заболяването. В първия стадий обикновено се препоръчва хигиената на кожата да не става с класически (твърди) сапуни, а с флуиди и лосиони. Нужна е и хидратация с кремове, които съдържат екстракти от растения, въздействащи върху малките кръвоносни съдове.
Във втори и трети стадий се започва с продукти за локално лечение, съдържащи метронидазол (напр. Метроруборил крем). В последствие
може да се добавят и орални антибиотици от групата на тетрациклините (напр. Доксициклин), имидазолови производни (напр. Трихомонацид или Фасижин) или макролиди (напр. Азатрил).
В четвъртия стадий лечението се допълва с хирургични или лазерни интервенции.
Искам да подчертая, че най-голямата грешка в терапията на розацея е използването на кортикостероиди!
Споменахте, че много често розацеята е външна изява на заболяване на храносмилателния тракт. Това означава ли, че при подобрение
на гастрита или колита, ще се подобри и розацеята?
Абсолютно точно. Затова, при снемане на анамнезата, аз винаги питам моите пациенти за подобни оплаквания. При наличие на такива консултацията с ганстроентеролог е задължителна.
Ролята на слънцето като “отключващ” фактор е ясна. Каква е ролята му в лечението?
Болните от розацея се влошават при излагане на слънце. Ето защо приложението на фотозащитни кремове с фактор 50 или 50+ е наложително.
Трябва да се носят шапки с периферия, чадъри и други средства за защита от слънцето.
Вие имате голям опит с продуктите от серията Руборил. Бихте ли казали нещо за тях?
С удоволствие. За мен най-важен продукт от тази серия е Метроруборил крем. Това е продуктът, който препоръчвам на всеки пациент с розацея. Причината е много проста – това е единственият продукт за локално приложение на нашия пазар, който съдържа Метронидазол. Това го прави много ефективен при всички стадии на розацея. Клинично доказано е, че в период от 4 до 6 седмици Метроруборил унищожава всички колонии на Demodex folliculorum.
Д-р Дренски, благодаря Ви за това интервю.
И аз благодаря.
330